Features
Specifications
National catalog model No. V1863 black lag bolt. Designed for use with reinforcement items. Black powder coated heads to give decorative reinforcement pieces a finished look. Hex shaped heads.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780014396 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N179-155 |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Diameter | 1/2 In. |
| Length | 3 In. |
| Head Type | Hex |