Features
Specifications
National catalog model No. V1896. Drop leaf support is used to hold up or release down shelves or a drop leaf table. 10". Spring loaded. Made of steel. Brown color.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613249257 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N249-250 |
| Finish | Brown |
| Material | Steel |
| Spring or Friction | Spring |