Features
Specifications
Gallery Series. Solid brass. Polished brass finish. For casement windows and French, twin, or Dutch doors. Extra long throw with bolt held in position by tension spring. Will not mar wood surface. Includes concealed base. Universal and mortise strikes. Available in 2", 3", and 4".
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613197985 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I4 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N197-988 |
| Length | 4 In. |
| Finish | Polished Brass |
| Material | Solid Brass |