Features
Specifications
Storm door latch, National Catalog Model No V1953. Built in locking device. Inside knob, outside lever. Strike included.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780013481 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I1 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | N216-614 |
| Door Type | Screen or storm |
| Door Thickness | 7/8 In. to 1-3/8 In. |
| Finish | Polished Brass |
| Material | Zinc Die Cast, Steel Strike |
| Door Material | Wood |
| Backset From Jamb | 1-3/4 In. |
| Installation Hole Spacing | 1.47 In. |