Features
Specifications
Sharp screw point bites into wood easily and quickly. Manufactured from steel with zinc finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613118515 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 2.75" |
| Manufacturer Part Number | N118-513 |
| Model Compatibility | #214 |
| Finish | Zinc |
| Type | Small |
| Material | Steel |
| Wire Diameter | 0.080 In. |
| Inside Eye Diameter | 5/32 In. |
| Thread Length | 5/16 In. |
| Overall Length | 13/16 In. |