Features
Specifications
National Hardware V2040 Ceiling Hook, 25 lb Working Load, 0.38 in Opening, #10 Trade, 0.14 in Wire Diameter, 0.56 in Thread Length, 2-1/16 in Length, Steel, Zinc, Screw Mounting
- Designed for hanging home and industrial products
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613120617 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.25" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 2.25" |
| Manufacturer Part Number | 1031550 |
| Finish | Zinc |
| Length | 2-1/16 in |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Screw |
| Opening Size | 0.38 in |
| Thread Length | 0.56 in |
| Trade Size | 10 |
| Wire Diameter | 0.14 in |
| Working Load Limit | 25 lb |