Features
Specifications
Used to hold open the door. The stop locks in the up position to allow the door to open freely. The ribbed rubber foot is for positive holding. Spring design holds the stop in the up position. Heavy duty design for heavier doors. Die cast zinc body.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613184213 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H4 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N184-218 |
| Length | 5.89 In. |
| Finish | Brass |
| Mount Style | Wall Mount |
| Material | Zinc / Rubber |