Features
Specifications
National catalog model No. V238 kickdown door stop. Used to prevent damage to the wall, the stop locks in the up position to allow the door to open freely. The ribbed rubber foot is for positive holding. Spring design holds the stop in the up position. Die-cast Zinc body.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613248434 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H4 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | N248-435 |
| Type | Kickdown |
| Finish | White |
| Base Material | Zinc Die-Cast |
| Height | 4 In. |