Features
Specifications
National Hardware V2570 Wire, Working Load Limit: 30 lb, Strands: 1, Material Gauge: 18, Copper, Copper, 0.0475 in Dia, 25 ft L
- Wraps around itself and is self-tying
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613264748 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I2 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N264-747 |
| Diameter | 0.0475 in |
| Finish | Copper |
| Length | 25 in |
| Material | Copper |
| Material Gauge | 18 |
| Strands | 1 |
| Working Load Limit | 30 lb |