Features
Specifications
National catalog model No. V278. The heavy-duty 3-1/2" spring gate hinge automatically closes gates up to 50 lb. Meets ANSI/BHMA cycle test (100K) requirements. Patented bearing design eliminates metal-to-metal contact for smooth, quiet operation. Patented ratchet adjustment. Made of steel. 1 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613342774 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S2 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N342-774 |
| Length | 3.5 |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Number Of Holes | 9 |
| Screws included | Yes |