Features
Specifications
National catalog model No. V30 series. This safety hasp is designed to secure a wide variety of doors, cabinets, boxes, trunks, and more. Made of steel. For security, all screws are concealed when hasp is closed. Includes rigid, non-swivel staple. Ribbed design is for extra strength. Made of steel with brass pin.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613102057 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N102-053 |
| Type | Safety |
| Length | 1-3/4 In. |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Staple | Non-Swivel |