Features
Specifications
National catalog model No. V30 series. This safety hasp is designed to secure a wide variety of doors, cabinets, boxes, trunks, and more. Made of steel. For security, all screws are concealed when hasp is closed. Includes rigid, non-swivel staple. Ribbed design is for extra strength. Made of steel with brass pin.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613102767 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N102-764 |
| Type | Safety |
| Length | 4-1/2 In. |
| Finish | Galvanized |
| Material | Steel |
| Staple | Non-Swivel |