Features
Specifications
National catalog model No. V32. This swivel safety hasp is designed to secure a wide variety of doors, cabinets, boxes, trunks, etc. For security, all screws are concealed when hasp is closed. The swivel staple is for latching without a padlock. Spring washer holds swivel staple in a fixed position at all times. The ribbed design is for extra strength. Made of steel with brass pin.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613102859 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | N102-855 |
| Type | Safety |
| Length | 3-1/4 In. |
| Finish | Zinc-Plated |
| Material | Steel |
| Staple | Swivel |