Features
Specifications
National catalog model No. V805. This viewer allows a user to identify visitors from the security of a locked door. Viewer adjusts to fit doors from 1-3/8" to 2" thick. Offers 200 deg. lens angle for wide viewing. Requires 1/2" hole.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613162365 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N162-362 |
| Finish | Brass |
| Material | Solid Brass |
| Angle | 200 Deg |
| Door Thickness | 1-3/8 In. to 2 In. |