Features
Specifications
Size 5" x 2" steel case, 5/8" die-cast bolt. Bolt length 6" overall. The lever to raise bolt has positive action. Bolt is held in place when raised by an oil-tempered steel friction spring. Complete with floor plate and screws. Packed in visual pack. Zinc.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613151024 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 9.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | N151-027 |
| Length | 5 In. |
| Width | 2 In. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Bolt Activation | Positive Action Lever |
| Bolt Length | 6 In. |