Features
Specifications
National catalog model No. V860. A lightweight 3" slide bolt designed for cabinets, doors, casement windows, awnings, etc. in homes, workshops, campers, and garages. Concealed plastic spring holds the bolt in any position. Can be installed on either wood or metal doors for installation flexibility. Made of steel. 1 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613152854 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N152-850 |
| Bolt Activation | Spring latch |
| Length | 3 In. |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |