Features
Specifications
Designed for full-surface, half-surface, half-mortise, or offset application. Holes are countersunk on both sides. The pins are removable for easy door installation. Set consists of: 1 pair loose pin hinges, 3" x 2-1/2"; 1 each zinc hook and eye, 2-1/2", door pull, and 16-3/8" National Hardware spring with hooks.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613107427 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I1 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N107-425 |
| Door Type | Screen |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Number of Hinges | 2 Hinges |