Nature's Way
Cedar Bluebird Box House
SKU: CWH3
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$34.99
Features
Specifications
This bluebird house is made with insect and rot-resistant premium cedar. Air vents allow for maximum air ventilation through wall and floor openings. Clean out doors provide easy access for cleaning and bird viewing. 2 predator guards extend entrance hole to protect against predators, 1-1/2 In. for Eastern and 1-9/16 In. for Western bluebirds. Fledgling skerfs provide extra grip for fledglings to climb out. Features rust-free stainless steel screws, pole or flush mount, and water-based protective stain. Attracts bluebirds and swallows.
- Insect & rot-resistant cedar
- Easy cleaning
- Rust-free stainless steel screws
- Water-based protective stain
- Predator guards
- Skerfs provide extra grip
- Pole or flush mount
| Brand | Nature's Way |
|---|---|
| UPC | 857907005597 |
| Package Length (in) | 8.13" |
| Package Width (in) | 5.50" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Manufacturer Part Number | WWCH3 |
| Width | 5.19" |
| Height | 12" |
| Depth | 7.88" |
| Color | Natural |
| Material | Cedar |