Nature's Way
Cedar Hopper Bird Feeder w/ Suet Cages - 6 qt.
SKU: CWF19
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$62.99
Features
Specifications
Hopper feeder with 2 suet cages is made with insect and rot-resistant premium cedar. Removable plastic seed tray lifts out for easy cleaning, preventing mold and bacteria growth and keeping seed fresh by allowing water to drain and air to flow freely. It automatically diverts seed to feeding area. Recommended to use with sunflower, mixed, and suet cakes. It attracts: cardinals, grosbeaks, titmice, nuthatches, chickadees, finches, jays, juncos, and woodpeckers.
- Wide opening for easy filling and less spilling
- Removable tray for easy cleaning
- Made with insect & rot-resistant cedar
- Stay-clear crack resistant windows
- Water-based protective stain
- Rust-free stainless steel screws
- Vinyl coated steel hanging cable & wire mesh baskets
| Brand | Nature's Way |
|---|---|
| UPC | 857907005573 |
| Package Length (in) | 8.13" |
| Package Width (in) | 14.50" |
| Package Height (in) | 10.50" |
| Manufacturer Part Number | CWF19 |
| Color | Natural |
| Material | Cedar |
| Capacity | 6 qt./2 Suet Cakes |
| Width | 14.5" |
| Height | 10.5" |
| Depth | 8.125" |