Nature's Way
Cedar Wren Bird House
SKU: CWH1
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$27.99
Features
Specifications
Traditional wren house is made with insect and rot-resistant premium cedar. Air vents allow for maximum air ventilation through wall and floor openings. Clean out doors provide easy access for cleaning and the 1" entrance hole keeps out sparrows and larger birds.
- Insect & rot-resistant cedar
- Easy cleaning
- Rust-free stainless steel screws
- Water-based protective stain
- Vinyl-coated steel hanging cable
| Brand | Nature's Way |
|---|---|
| UPC | 857907005580 |
| Package Length (in) | 8.13" |
| Package Width (in) | 8.88" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | CWH1 |
| Width | 8.875" |
| Height | 8" |
| Depth | 8.125" |
| Color | Natural |
| Material | Cedar |
| Weight | 2 lb |