Features
Specifications
Enhance your outdoor space with black wood mulch. This 1.5 cu. ft. bag of shredded mulch helps retain moisture. Scotts® Nature Scapes® Color Enhanced Mulch is ideal for around trees, shrubs, flowers, or vegetables. For longest color, keep mulch dry for 24 hours after application. This color enhanced mulch never uses recycled waste wood, only natural forest products. Build a better landscape that you know will look great and be free of any construction debris and pallet wood. Landscape mulch offers a rich, natural black color that is guaranteed for a year with ColorGuard®.
- Year long color guaranteed with ColorGuard®
- Sourced from natural forest products never using recycled waste wood
- Use a 3" layer to naturally prevent weeds by blocking growth and access to sunlight
- More colorant than other Scotts® mulches
| Brand | Scotts |
|---|---|
| Date Added | Nov 18, 2025 |
| UPC | 032247885591 |
| Store Location (Lititz, PA) | Front Porch |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 17.00" |
| Package Height (in) | 25.00" |
| Manufacturer Part Number | 88559444 |
| Size | 1.5 cubic feet |
| Color | Black |