Features
Specifications
Downloads
This third-generation innovative work light and flashlight offers upgraded performance and the same reliability. With useful features like variable dimming, direct-to-red, power memory recall, a strong magnetic base, and 7 light modes-- get more done with less tools. The BIG LARRY 3 is designed to last, with an aircraft-grade aluminum construction and rubber grip provides impact-resistant drop protection. Carry it in a pocket or on a belt with the sturdy steel belt clip. When not in use, you can hang it on a wall with the integrated wall-mount hole or attach it to any metal surfaced with the powerful magnetic base. Battery powered with three AA batteries (included).
Light Modes:
Flashlight: High (220 Lumens), Low (60 Lumens)
Work Light: High (600 Lumens), Low (150 Lumens)
Red Task Light: High (40 Lumens), Low (12 Lumens), Strobe (40 Lumens)
- 3-in-1 flashlight design
- 7 light modes
- Dimmable
- Direct-to-Red
- Power memory recall
- Anodized aircraft-grade aluminum construction
- Impact resistant
- Rubber grip
- Steel belt/pocket clip + wall mount hole
- Powerful magnetic base
- Push-button mode selector
| Brand | Nebo |
|---|---|
| UPC | 645397939658 |
| Store Location (Lititz, PA) | Front Checkout |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 4.88" |
| Package Height (in) | 11.80" |
| Manufacturer Part Number | NEB-FLT-1041 |
| Type | Versatile 3-in-1 |
| Series | BIG LARRY |
| Material | Aluminum |
| Battery Type | AA |
| Lumens | 600 |