Features
Specifications
The COLUMBO™ 100 Pen Light features a 100 lumen LED, 3 light modes, 4x adjustable zoom, Easy Touch Technology, strong steel clip, and a waterproof (IP67) anodized aircraft-grade aluminum body. The included AAA alkaline battery allows for up to 4.5 hours of operation.
Light Modes:
High (100 lumens): 1.5 hours - 56 meters / 183 feet
Low (35 lumens): 4.5 hours - 33 meters / 108 feet
Strobe (100 lumens): 1.5 hours - 56 meters / 183 feet
- Anodized aircraft-grade aluminum
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy touch switch
- 4x zoom
| Brand | Nebo |
|---|---|
| UPC | 645397937692 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I4 |
| Package Length (in) | 8.90" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | NEB-POC-0006 |
| Lumens | 100/35 |
| Battery Type | AAA |
| Material | Anodized Aluminum |
| Battery Included | Yes |
| Beam Distance | 56 meter/33 meter |
| Run Time | 1.5 hr/4.5 hr |
| Color | Black & Dark Gray |
| Switch Type | Button |