Features
Specifications
The DAVINCI® 2,000 lumen rechargeable flashlight by NEBO is a powerful handheld flashlight with 4 light modes and an included power bank for charging your smart devices. The included mode selection dial makes it easy to switch between modes and the powerful LED in this flashlight can light up 259 meters. The included battery allows for up to 20 hours of operation in between charges.
Light Modes:
High (2000 lumens): 2 hours - 259 meters / 849 feet
Medium (800 lumens): 5 hours - 170 meters / 557 feet
Low (200 lumens): 20 hours - 97 meters / 318 feet
Strobe (2000 lumens): 2 hours - 259 meters / 849 feet
- Fully rechargeable
- Anodized aircraft-grade aluminum
- Waterproof and dust resistant (IP67)
- Mode selection dial
- One rear-positioned button for power
- Dial for selecting modes
- Recharge time: 4-8 hours, depending on output of USB
| Brand | Nebo |
|---|---|
| UPC | 645397937500 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I4 |
| Package Length (in) | 10.70" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 4.80" |
| Manufacturer Part Number | NEB-FLT-0020 |
| Discountable | Y |
| Length | 7.25" |
| Diameter | 1.38" |