Features
Specifications
The EINSTEIN CAP 100 is a compact, 100 lumen, rechargeable cap light that offers adjustable, portable lighting so you can keep your hands focused on the task at hand. The EINSTEIN CAP 100 also features 90 degree adjustable tilt to direct the light exactly where you need it.
Light Modes:
High (100 lumens): 2 hours
Medium (50 lumens): 3.5 hours
Low (100 lumens): 2 hours
Green (4 lumens): 10 hours
- Rechargeable
- 90 degree adjustable tilt
- IPX4 rated for water resistance
- Versatile clip
- Compact and lightweight
- Battery charging indicator
- Durable ABS construction
- Powered by included lithium ion rechargeable battery
| Brand | Nebo |
|---|---|
| UPC | 645397938668 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.90" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 4.93" |
| Manufacturer Part Number | NEB-HLP-1009 |
| Max Output | 100 lumens |
| IPX4 Rated | Yes |