Features
Specifications
Pass & Seymour Watertight Plug, 125 V, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, Grounding Type: Grounded, IP65, 66, 67 IP, Rubber, Yellow, Dimensions: 1.85 in W x 2.62 in D x 1.85 in H, NEMA 5-15P
- UL Listed
- CSA Listed
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007046458 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C2 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 5.75" |
| Package Height (in) | 5.75" |
| Manufacturer Part Number | PS14W47CCV3 |
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15 A |
| Dimensions | 1.85 in W x 2.62 in D x 1.85 in H |
| Grounding Type | Grounded |
| IP Rating | IP65 66 67 |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |