Features
Specifications
Straight Blade Plug, Angled Extra Hard Use, 125 VAC, 20 A, 2 Pole, 3 Wires, Black/White, NEMA 5-20, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Nylon, 1.53 in W x 2.13 in H x 1.35 in D
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007236972 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 268-05366-0CA |
| Type | Angled Extra Hard Use |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Color | Black/White |
| NEMA Rating | NEMA 5-20 |
| Grade | Industrial |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Terminal Type | Threaded |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 1.53 in W x 2.13 in H x 1.35 in D |