Features
Specifications
Downloads
Plug Fuse
| Brand | Bussmann |
|---|---|
| UPC | 051712210645 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D3 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | T-6-1/4 |
| Height | 2.6 IN |
| Length | 12.6 IN |
| Width | 6.9 IN |
| Weight | .75 LB |
| Type | Time delay |
| Special Features | Heavy-duty |
| Application | Box cover units for small motor overload protection |
| Voltage Rating | 125V |
| Amperage Rating | 6-1/4A |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting | Threaded |
| Base | Edison |