Prime
Light Sensing Digital Countdown Timer
SKU: TNOLED02RC
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
This timer is programmable in 30-minute intervals, offering up to 48 setting options per 24-hour period. It features a clear, weather-guard cover to protect the mechanism from the elements while providing visibility to the programming dial. Additionally, its patented "reverse" ground pin allows the unit to accept most right angle and transformer plugs when mounted to the wall.
- 3-prong grounded outlets for use with indoor or outdoor devices
- 24 hr repeating cycle turns outlets on and off same time daily
- Push-down pins are extremely easy to operate
- On/off override switch for one touch programming bypass
- Photocell turns lights on at dusk for all programs
- Headlights, porch lights, and other temporary light sources will not interfere with the program
- Works with CFL, LED, & incandescent
- 8 on/off settings
| Brand | Prime |
|---|---|
| Date Added | Mar 19, 2026 |
| UPC | 054732815357 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section C4 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Brand Name | Prime |
| Indoor or Outdoor | Outdoor |
| Product Type | Countdown Timer |
| Volts | 125 V |
| Color | Black |
| Amps | 15 amps |
| Watts | 1875 W |
| Application | CFL, LED, and Incandescent |
| Programmable | Yes |
| Number in Package | 1 pk |
| Cycles | 24 hr |