AmerTac
120 V 240 W 10 A Indoor Plug-In Corded Light Control
SKU: MLC12BC4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
Light Control, Indoor Plug-In Corded, 120 V, 240 W, 10 A, 25 ft, 1200 W Max Load Resistive, Plug-In, Motion Activated Sensor
- Indoor Plug-In Corded Motion Activated Light Control
- Turns light/radio/appliance on when motion is detected
- Cord allows for motion lens to be placed anywhere that allows for proper viewing
- Detects motion up to 25 in away
- 100 deg detection zone
- Turns light, radio, appliance on when motion is detected
- 100 deg detection zone
- Grounded receptacle accepts lamp and appliance plugs
- No wiring required simply plug in
- 5 ft long cord
- Plugs into any wall outlet, lamp or appliance
- Plugs into receptacle on face of unit
- Detects motion up to 25 feet away
- Selectable off times
| Brand | AmerTac |
|---|---|
| UPC | 070686506943 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section C3 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | MLC12BC-4 |
| Type | Indoor Plug-In Corded |
| Voltage Rating | 120 V |
| Power Rating | 240 W |
| Current Rating | 10 A |
| Detection Range | 25 ft |
| Max Load Resistive | 1200 W |
| Connection Type | Plug-In |
| Sensor Type | Motion Activated |