Keeney
1-1/2 In. White Polypropylene 90 Degree Elbow Coupling
SKU: 444561
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.39
Features
Specifications
Keeney white polypropylene 90 Degree coupling elbow allows for slip joint connections, creating a quick and easy installation process for your next under-sink project. This coupling can be used with both 1-1/2 In. and 1-1/4 In. tube connections. The included heavy-duty washers protect against leaks for a problem-free connection, so you can install with confidence. Keeney is a leading manufacturer and distributor of tubular drainage products. Founded in 1923, the Keeney product line includes under-sink drainage, quarter-turn valves, bath drains, toilet repair parts and more.
| Brand | Keeney |
|---|---|
| UPC | 046224004813 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H6 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Size | 1-1/2 In. or 1-1/4 In. |
| Finish | White |
| Material | Polypropylene |
| Angle | 90 Deg. |
| Type | Slip-Joint |