Do it Best
1/2 In. ID x 3/8 In. OD Transition Coupling
SKU: 3210BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.49
Features
Specifications
Straight transition fitting 1/2 In. I.D. (5/8 In. O.D.) solvent weld CPVC x 1/4 In. I.D. (3/8 In. O.D.) copper compression. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Do it Best |
|---|---|
| UPC | 009326422459 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H4 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 3/8 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Compression |
| Material | Chrome-Plated Brass |
| Fitting Type | Coupling |