Plumb Pak
Do it Best 1-1/2 In. White PVC 90 Degree Elbow Coupling
SKU: 9281361
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.29
Features
Specifications
The Do it Best 1-1/2 In. White Plastic 90 Degree Elbow Coupling allows for slip joint connections, creating a quick and easy installation process. This 90 Degree Elbow Coupling can be used with both 1-1/2 In. and 1-1/4 In. tube connections, featuring (2) 1-1/2 In. Washers and (2) 1-1/2 In. x 1-1/4 In. Reducer Washers. Constructed of durable white PVC material to match existing fixtures, the 90 Degree Elbow Coupling includes all necessary nuts and washers to provide a strong connection that avoids leaks.
| Brand | Plumb Pak |
|---|---|
| UPC | 046224017196 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H5 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | PP55-5W |
| Size | 1-1/2 In. or 1-1/4 In. |
| Finish | White |
| Material | PVC |
| Angle | 90 Deg. |
| Type | Slip-Joint |