Plumb Pak
Do it Best 1-1/2 In. White Polypropylene End Outlet Tee
SKU: 7570872
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
The Do it Best 1-1/2 In. White Polypropylene End Outlet Tee allows you to join double bowl sink strainers to the drain connection. With compatibility for a Slip Joint or Direct Connection, the End Outlet Tee includes all necessary nuts and washers for a strong connection that avoids leaks. Featuring a Baffle Tee design for optimal water flow, the End Outlet Tee is constructed of durable white polypropylene that is made to last.
| Brand | Plumb Pak |
|---|---|
| UPC | 717510016963 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H5 |
| Package Length (in) | 9.80" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | PP66-8W |
| Size | 1-1/2 In. |
| Finish | White |
| Material | Polypropylene |
| Connection Type | Slip-Joint or Direct |
| Type | End Outlet |