Do it Best
Do it Duo-Fit 2.0 GPM Water Saver Aerator, Chrome-Plated
SKU: 1092005
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.29
Features
Specifications
Fits faucets with 55/64" x 27 tpi (threads per inch) outside threads or 15/16" x 27 tpi inside threads. Controls volume to 2.0 GPM. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Do it Best |
|---|---|
| UPC | 008359101652 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section I1 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Flow Rate | 2.0 GPM |
| Finish | Chrome-Plated |
| Material | Brass |
| Thread Size | 15/16 In.-27 Male x 55/64 In.-27 Female |
| Connection | 15/16 In.-27 Female x 55/64 In.-27 Male |