Plumb Pak
Do it Best 1-1/2 In. to 1-1/4 In. White Plastic P-Trap with Reducer Washer
SKU: 9650979
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
The Do it Best 1-1/2" White Plastic P-Trap with Reducer Washer traps debris while preventing toxic gases from seeping into your home. With an inlet dimension of 1-1/2", the P-Trap includes an 1-1/2" x 1-1/4" reducer washer for 1-1/4" pipe. The trap can be used in both kitchens and bathrooms and includes all necessary nuts and washers. Constructed of durable white polypropylene to match existing fixtures, the P-Trap offers a hand tighten installation for easy setup.
| Brand | Plumb Pak |
|---|---|
| UPC | 046224009405 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H5 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | PP940W |
| Size | 1-1/4 In. or 1-1/2 In. x 1-1/2 In. |
| Finish | White |
| Material | Polypropylene |
| Type | P-Trap |