Plumb Pak
Do it Best Best 1-1/2 In. or 1-1/4 In. White Plastic Sink Trap with Reducer Washer
SKU: 2073013
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
The Do it Best 1-1/2" White Plastic Sink Trap with Reducer Washer traps debris while preventing toxic gases from seeping into your home. The Sink Trap features an 1-1/2" solvent weld elbow for an outlet connection to 1-1/2" Schedule 40 pipe. With an inlet dimension of 1-1/2", the Sink Trap includes an 1-1/2" x 1-1/4" reducer washer for inlet 1-1/4" pipe. The trap can be used in both kitchens and bathrooms and includes all necessary nuts and washers. Constructed of durable white polypropylene with a PVC elbow to match existing fixtures.
| Brand | Plumb Pak |
|---|---|
| UPC | 046224009504 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H5 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Manufacturer Part Number | PP950W |
| Size | 1-1/4 In. or 1-1/2 In. x 1-1/2 In. |
| Finish | White |
| Material | Polypropylene |
| Connection Type | Solvent Weld |