Plumb Pak
Do it Best 1-1/2 In. White Polypropylene Sink Trap with Reducer Washer
SKU: 9650946
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
The Do it Best 1-1/2 In. White Plastic Repair Trap with Reducer Washer traps debris while preventing toxic gases from seeping into your home. With an inlet dimension of 1-1/2 In., the Repair Trap includes an 1-1/2 In. x 1-1/4 In. reducer washer for inlet 1-1/4 In. pipe. Featuring a PVC elbow with captured nut for outlet connections to 1-1/2 In. slip joint pipe, the remainder of the Repair Trap's body is constructed of durable white polypropylene to match existing fixtures.
| Brand | Plumb Pak |
|---|---|
| UPC | 046224009603 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H5 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | PP960W |
| Size | 1-1/4 In. or 1-1/2 In. x 1-1/2 In. |
| Finish | White |
| Material | Polypropylene / PVC |
| Connection Type | Slip-Joint |