Features
Specifications
Downloads
Plumber's Pack-TOD T-stats 4500W 240V HWD Elements, Clam
- PLUMBER'S PACK W/ THERM-O-DISC STYLE T-STATS - Contains (2) high watt density elements #02342 4500W/240V
- (1) TOD lower thermostat #08122 (1) TOD upper thermostat #08162
- Contains one Therm-O-Disc lower thermostat
- Contains one Therm-O-Disc upper thermostat
- Contains two 240V/4500W high watt density screw-in type water heater elements
- Simplifies electric water heater diagnostics and repair
- UL listed components
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 16.00" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 07013 |
| Unit Weight (lbs) | 1.81 |
| Unit Height (in) | 17.1 |
| Unit Depth (in) | 1.85 |
| Country of Origin | United States |
| Unit Width (in) | 5.8 |