Features
Specifications
Downloads
A plunge circular saw and guide rail is a more portable option over a table saw for smooth, accurate and splinter-free cuts in plywood and other large wood panels. Makita offers the 36V (18V X2) LXT® plunge circular saw, and Makita has an expanding range of blades so you get the right accessory for the job. The 6-1/2” 56T Carbide-Tipped Plunge Saw Blade (B-57342) is ideal for cutting wood, MDF and laminate materials. Key features include the thin-kerf design and fluorine coating to reduce pitch build-up – and both features are engineered for less drag and up to 140% more cuts per battery charge over standard Makita corded plunge saw blades (B-07353). The blade also features high-grade carbide tips for durability, and laser cut slots for quieter cutting and less vibration. Each blade is fully hardened and expertly hand-tensioned from steel saw plates for true cuts.
- High-grade carbide tips for durability
- PERFORMANCE - Up to 140% more cuts per charge compared to our standard corded plunge saw blade (B-07353)
- DURABILITY - High-grade carbide tips for durability
- DESIGN - Fluorine coating reduces pitch buildup for smoother cuts
- APPLICATIONS - For cutting wood, MDF and laminate with Makita Cordless 6-1/2" Plunge Circular Saw
- For cutting wood, MDF and laminate with Makita Cordless 6-1/2" Plunge Circular Saw
- Up to 140% more cuts per charge compared to our standard corded plunge saw blade (B-07353)
- Fully hardened and expertly hand-tensioned steel saw plates for true cuts
- Laser cut slots for quieter cutting and less vibration
- INCLUDES - 6-1/2" 56T Carbide-Tipped Max Efficiency Cordless Plunge Saw Blade, Wood, MDF, Laminate
- Fluorine coating reduces pitch buildup for smoother cuts
- per 2000 Consent Judgement
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381518437 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I1 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 8.25" |
| Package Height (in) | 9.50" |
| Manufacturer Part Number | B-57342 |
| Country of Origin | China |
| Plate Thickness | .039" |
| Blade Type(s) | Plunge Saw - Max Efficiency |
| Tool Compatibility | Plunge Saw |
| Maximum Speed (RPM) | 9,250 |
| Blade Tooth Material | Carbide |
| Blade Diameter | 6-1/2" |
| UPC Code | 088381-518437 |
| Hook Angle | 23° |
| Package Quantity | 1 |
| Cut Type | Plunge, Cross, Rip |
| Diamond Arbor Knockout | No |
| Application (saw blades) | Wood, MDF, Laminates |
| Shipping Weight | .45 lbs. |
| Tooth Count | 56 |
| Kerf | .057" |
| Arbor (mm) | 20 mm |
| Tooth Grind | ATAF |