Features
Specifications
The Submersible Trailer Light Kit is an incandescent light kit that functions as stop, turn, tail lights and a license plate light and should be used for towing applications on trailers over/under 80 in. wide. It is ideal for multiple styles of trailers where incandescent lights are desired and is submersible and waterproof. For added value, the kit includes a wiring harness, 4-way flat connectors, and a license plate holder. Constructed from durable corrosion-resistant housing to withstand extreme weather.
| Brand | Peterson |
|---|---|
| UPC | 044464920122 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M5 |
| Package Length (in) | 10.20" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | V544 |
| Grade | DOT |