Features
Specifications
Submersible LED rear lighting kit for trailers under 80 in wide. Solid state super bright LED diodes, 100,000 hrs rated life. Includes 840/840L LED taillights plus license bracket, mounting hardware and installation instructions.
- Submersible LED rear lighting kit for trailers under 80 in wide
| Brand | Peterson |
|---|---|
| UPC | 044464976006 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M5 |
| Package Length (in) | 10.40" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Manufacturer Part Number | V941 |
| Cord Size | 20 ft |
| Includes | (2) LED Tail Lights 20 ft Trailer Harness Installation Instructions License Bracket and Mounting Hardware |
| Lamp Color | Red |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Bracket |
| Suitable for | Trailers Under 80 in Wide |