Features
Specifications
All of the pneumatic tools and sets are 100% Made in the USA and uniquely designed for a wide-array of automotive applications – including removing, cutting, trimming and installing parts. Providing the specific tool to get the job done saves technicians time and improves productivity. Each tool is made of shock-resistant steel that is fully hardened and tempered to provide long-lasting durability. Additionally, they each have a black Oxide finish to prevent corrosion and feature a standard .401 turn-type Parker shank for air or zip guns (with the exception of the 8mm valve guide remover which has a .498 turn-type Parker shank). backed by a lifetime warranty, The new tool sets save technicians time by providing them with the tools they need when it comes to specific automotive applications.
| Brand | Mayhew Tools |
|---|---|
| UPC | 045256373263 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section M2 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 37326 |
| Drill Bit Set Type | Heavy Duty |
| Material | Blend |
| Number of Pieces | 4 |
| Includes | 4-Pieces Heavy Duty Pneumatic Mix |