Features
Specifications
Create extra-large pocket holes with twice the strength as standard pocket holes. The Kreg XL Drill Bit features our easy-Create extra-large pocket holes with twice the strength as standard pocket holes. The Kreg XL Drill Bit features our easy-set design with etched material-thickness markings on the bit and a sight-window stop collar. For use with the Kreg Pocket-Hole Jig XL to create XL pocket holes in 2x4 (1 1/2"-thick) and 4x4 (3 1/2"-thick) materials. Also works as a replacement bit for the Kreg Jig HD.
| Brand | Kreg |
|---|---|
| UPC | 647096811082 |
| Package Length (in) | 9.80" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | KPHA908 |
| Bit Diameter | 1/2 In. |
| Length (In.) | 7.875 |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Diameter | 1/4 In. |
| Individual/Set | Individual |