Features
Specifications
Ball Valve, Bolted, 70 psi at 1500 deg F, 7.13 in Length, Stainless Steel, 3 in Thread
- Teflon seats allow self aligning ball to rotate freely
- Low torque operation allowed by unique body to flange design
- Viton o-ring stem seal - epdm o-ring body seal
| Brand | Norwesco |
|---|---|
| UPC | 089109620470 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N5 |
| Package Length (in) | 7.50" |
| Package Width (in) | 7.25" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Manufacturer Part Number | 62047 |
| Type | Bolted |
| Pressure Rating | 70 psi at 1500 deg F |
| Length | 7.13 in |
| Material | Stainless Steel |
| Thread | 3 in |