Features
Specifications
Ball Valve, Compact Bolted, 2 in Nominal, FNPT x FNPT, Full Port, 125 psi, 1 Handles, Glass Reinforced Polypropylene Body, Viton Stem, Viton Seal, EPDM
| Brand | Norwesco |
|---|---|
| UPC | 089109622870 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N5 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Manufacturer Part Number | 62287 |
| Type | Compact Bolted |
| Nominal Size | 2 in |
| Connection Type | FNPT x FNPT |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Number of Handles | 1 |
| Body Material | Glass Reinforced Polypropylene |
| Stem Material | Viton |
| Seal Material | Viton |
| Softgoods Material | EPDM |