Features
Specifications
Ball Valve, Flange, 3 in Nominal, Flange, Full Port, 125 psi
- Quick and easy assembly. no pipe tape or sealant necessary
- Positive seals
- Easy on/off hose connections
- 360˚ orientation
- Valves and fittings are manufactured from glass re-in forced polypropylene for strength and durability - will never rust or corrode
- Self-aligning ball rotates freely against teflon® seats
- Unique body-to-flange design allows for low torque on/off operation
- Viton o-ring stem seal and epdm o-ring body seal
- Available with blue norwesco handle or blank yellow handle
- Pressure rated at 125 psi at 70 deg f
- All valves tested by air pressure under water
| Brand | Norwesco |
|---|---|
| UPC | 089109631247 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N5 |
| Package Length (in) | 11.80" |
| Package Width (in) | 7.20" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | 63124 |
| Type | Flange |
| Nominal Size | 3 in |
| Connection Type | Flange |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 125 psi |