ATP
Fluidfit Hex Male Straight Fitting - 5/16 in. x 1/4 in. MPT
SKU: A5MC4MG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.89
Features
Specifications
Hex Male Straight Fittings feature a hex outer shape, allowing for simplified
installation.
- Engineered O-ring increases seal compression on tube
- Push button release
- NSF 61 Certified for use with potable/drinking water
- NSF 51 Certified for use with food & beverage equipment
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | HPC5/16-N02 |
| Fitting Size | 1/4" |
| Connection Type | MPT |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Polyethylene, Polypropylene, Nylon, Vinyl, Fluoropolymer Tube/EPDM O-ring |
| Temperature Rating | -20 to 180 deg F |
| Outside Diameter | 5/16" Tube |