Parker Hannifin
Push to Connect Acetal Cap (Gray) 1/4 in.
SKU: A4CAPMG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.89
Features
Specifications
Parker’s TrueSeal thermoplastic push fit fittings are lightweight, field attachable and quickly connect to tubing without the use of tools. TrueSeal is a robust push-to-connect fitting ideal for water treatment and harsh chemical environments. Available in Acetal, Polypropylene and Kynar, TrueSeal fittings offer FDA and NSF 51 compliance; NSF 61 compliance in gray Acetal. TrueSeal in Acetal and Polypropylene has an EPDM seal, Kynar has a fluorocarbon seal.
- Engineered O-ring increases seal compression on tube
- EPDM seal in acetal and polypropylene, fluorocarbon in kynar material
- FDA compliant
- All fittings are NSF-51 listed
- Gray acetal fittings are NSF-61
- 1/4" tube size
- NPT threads
- Push button release
- Use with polyethylene, polypropylene, nylon, vinyl, fluoropolymer, polyurethane, kynar
| Brand | Parker Hannifin |
|---|---|
| Date Added | Apr 14, 2026 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Color | Gray |
| Body Material | Acetal |
| Connection 1 Size | 1/4" |
| Connection 1 Type | Push-to-Connect |
| Minimum Operating Temperature | -20 °F, -29 °C |
| Maximum Operating Temperature | 180 °F, 82.2 °C |
| Maximum Operating Pressure | 300 psi, 20 bar |
| Seal Material | EPDM (O-Ring) |
| Specifications Met | FDA, NSF/ANSI 51, NSF/ANSI/CAN 61 |
| Product Style | Cap |