ATP
Fluidfit Ball Valves - 3/8 in.
SKU: 90FFT38MG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.49
- Buy 10 for $6.79 each and save 20%
Features
Specifications
Ball Valves allow users to close off fluids in a circuit. Each ball valve features opposing push-to-connect ports
- Low-profile design allows for easy assembly and access where space is limited
- Bi-directional flow foe maximum productivity
- Wide chemical acceptance range
- Push-to-Connect and barbed connections
- NSF 51 Certified for use with food & beverage equipment
- NSF 61 Certified for use with potable/drinking water
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | HBVU3/8-3/8 |
| Nominal Size | 3/8" |
| Connection Type | Push-to-Connect x NPTF |
| Configuration | Tube x Tube |
| Pressure Rating | 150 psi/10 bar |
| Orifice Size | 0.25" |
| Number of Ports/Ways | 2 |
| Operator Type | Lever |
| Mounting Type | In-Line/Bodies, Panel |
| Body Material | Polypropylene |
| Seal Material | EPDM |
| Ball Material | Polysulfone |
| Temperature Rating | 35-225 deg F |